Blog Archive

Ετικέτες

5Χ5 (1) 7X7 (1) Α.ΦΩ.ΣΤ.ΕΛ. (2) Α' ΕΣΚΑΣΕ (61) Α΄ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (113) ΑΚΑΔΗΜΙΑ Σ. ΕΛΛΑΔΟΣ (19) ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (11) ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ (1) ΑΜΦΙΣΣΑΙΚΟΣ (2) ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ (5) ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΓΡΑΒΙΑΣ (4) ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (119) ΑΦΙΕΡΩΜΑ (1) Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (72) ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ (5) ΒΟΛΕΙ (16) ΒΟΛΛΕΙ (2) ΓΑΛΑΞΙΔΙ (5) ΓΕΝΙΚΑ (47) ΓΗΠΕΔΟ (11) ΓΣ ΙΤΕΑΣ (28) Δ ΕΘΝΙΚΗ (1) ΔΗΛΩΣΕΙΣ (5) Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ. (13) ΕΘΝΙΚΗ (1) ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ (9) ΕΠΟ (3) ΕΠΣ (19) ΕΣΚΑΣΕ (3) ΕΥΧΕΣ (6) ΗΣΑΙΑΣ (1) ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ (10) ΙΣΤΟΡΙΚΑ (2) ΙΤΕΑ (2) ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (6) ΚΥΠΕΛΛΟ (37) ΛΕ.Μ.Α.ΦΩ. (1) ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ (1) ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ (11) ΜΠΑΡΑΖ (27) ΜΠΑΣΚΕΤ (95) Ν.Ο. ΓΑΛΑΞΙΔΙΟΥ (5) ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΙΤΕΑΣ (19) ΞΕΝΟΦΑΝΗΣ (2) ΟΙΑΝΘΗ (4) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (2) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΙΡΡΑΣ (3) ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ ΑΘΛΗΜΑ (1) ΠΑΙΔΙΚΟ (7) ΠΑΜΜΑΧΟΙ (5) ΠΑΡΑΞΕΝΑ (3) ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (12) ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (287) ΠΟΛΙΤΕΙΑ (4) ΠΡΟΠΑΙΔΕΣ (1) ΠΡΟΣΩΠΑ (28) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (224) ΠΣΙΤ (6) Σ.Χ.Ο. ΙΤΕΑΣ ΚΙΡΡΑΣ (1) ΣΚΑΚΙ (1) ΣΤΙΒΟΣ (1) ΤΕΝΝΙΣ (2) ΤΟΥΡΝΟΥΑ (28) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (8) ΦΩΚΙΔΑ 2000 (9) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (5) Χ.Κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ (1) ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΕΣ (1) FLASH BACK (8) GRAND PRIX (2) HIGHLIGHTS (9) KRISSAIOS (4) PYTHIA CUP (4) SUPER CUP (3) TAE KWON DO (29)

Αναγνώστες

Επικοινωνία

Επικοινωνήστε μαζί μας στο
iteasports@gmail.com

Συνολικές προβολές σελίδας

Δευτέρα 27 Μαΐου 2013
Μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους, οι περισσότεροι από τους μισούς της ομάδος μας, που ταξίδεψαν στην Ιτέα  από Άρτα και Αθήνα για να συμπαρασταθούν στην πρωταθλήτρια Άρτας, ο Σκουφάς δεν ξεκίνησε καλά και έπρεπε να περάσουν  15 λεπτά για να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο και να ισορροπήσει το παιχνίδι.  Στη συνέχεια ήταν καλύτερος και με γκολ των Μπαλάτσα, Γιάννενα πήρε σπουδαία νίκη με 2-1, φτάνοντας τους 11 βαθμούς και θα πανηγύριζε από σήμερα την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, αν η Πρέβεζα δεν ισοφάριζε σε 3-3 στην Ναύπακτο τον Ναυπακτιακό. Τώρα όλα θα κριθούν την Κυριακή 2 Ιουνίου στην Πρέβεζα, όπου ο Σκουφάς αρκείται και με ισοπαλία για να ανέβει στην Γ΄ Εθνική, αντίθετα με τους Πρεβεζιάνους που θέλουν μόνο νίκη.
Η βαθμολογία σε 5 παιχνίδια έχει ως εξής: 1ος Σκουφάς 11 βαθμούς, 2η Πρέβεζα 8 βαθμοί, 3ος Ναυπακτιακός Αστέρας 6 βαθμοί και 4ος Αστέρας Ιτέας 1 βαθμό.

Αναλυτικά το παιχνίδι

Ο Αστέρας Ιτέας μπήκε με ενθουσιασμό και στα πρώτα 15 λεπτά ήταν καλύτερος από την ομάδα μας, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα η ομάδα του Νίκου Παλιάτσου μετά το 15λεπτο βρήκε τα πατήματά της στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Ιτέας, ισορρόπησε το παιχνίδι, χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία  με τον Κυριάκη στο 17΄ , όταν το σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ. Άλλη καλή στιγμή  για τον Σκουφά  στο 27΄όταν από κόρνερ του Κολιούλη, ο Καλπακούλαςέπιασε την κεφαλιά, που έφυγε ελάχιστα άουτ.  Μέχρι την λήξη του 1ου 45λεπτου δεν είχαμε καμιά ευκαιρία, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 0-0.
Με τον Γιάννενα στη θέση του Παπαγιάννη και επιθετικό σχήμα ξεκίνησε ο Σκουφάς στο 2ο ημίχρονο και στο 51΄ ο Κυριάκης ανατράπηκε από τον Τσακίρη. Τη εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει οΜπαλάτσας και ψύχραιμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κομποτίου.
Στο 62΄η ομάδα μας θα μείνει με 10, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Καλπακούλας και ευτυχώς αυτό δεν στοίχησε, αφού η αμυντική λειτουργία ήταν πολύ καλή και σήμερα.
Στο 75΄ μετά από κόρνερ του Βασίλα ο Γιάννενας πηδώντας πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά, που έφυγε ελάχιστα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία για το 0-2 που θα σήμανε τέλος στον αγώνα.  Ότι δεν πέτυχε ένα λεπτό νωρίτερα ο Γιάννενας το πέτυχε με πλασέ στο 76΄ ύστερα από ασίστ του Κυριάκη και 0-2.
Οι πανηγυρισμοί των παικτών  της ομάδος μας και η έλλειψη συγκέντρωσης βάλανε τον Αστέρα στο παιχνίδι, αφού στο 77΄ μειώνει σε 1-2.
Οι γηπεδούχοι που έπαιζαν με παίκτη παραπάνω πίεσαν την ομάδα μας στο τελευταίο 10λεπτο, που αμύνθηκε όπως έπρεπε και τελικά κατάφερε να κρατήσει το 1-2 και την μεγάλη νίκη, που την κρατάει στην 1η θέση με 11 βαθμούς, έναντι 8 της Πρέβεζας που ήλθε ισόπαλη 3-3 στη Ναύπακτο με τονΝαυπακτιακό.
Επομένως την επομένη και τελευταία αγωνιστική ο Σκουφάς αρκείται και με ισοπαλία για να ανέβει στην Γ΄ Εθνική, αντίθετα με τους Πρεβεζιάνους που θέλουν μόνο νίκη για να πάρουν το εισιτήριο αυτοί.
Μια ανάσα από το όνειρο είναι πλέον όλοι στην ομάδα του Κομποτίου, που συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τα κατορθώματά τους και αξίζουν ότι και να γίνει στην Πρέβεζα την τελευταία αγωνιστική τον σεβασμό όλων μας.
Σκουφάς Κομποτίου
: Ζέρβας, Καλπακουλας, Βασίλας, Μπαλάφας, Παπαγιάννης (46΄Γιάννενας), Μπαλάτσας, Κυριάκης (87΄Δήμος), Γούλας, Γείτονας (70΄ Στασινός), Κολιούλης, Τσίρος.
Ο άλλος αγώνας του ομίλου έληξε ισόπαλος. Ναυπακτιακός Αστέρας-ΠΑΣ Πρέβεζα 3 – 3.