Blog Archive

Ετικέτες

5Χ5 (1) 7X7 (1) Α.ΦΩ.ΣΤ.ΕΛ. (2) Α' ΕΣΚΑΣΕ (61) Α΄ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (113) ΑΚΑΔΗΜΙΑ Σ. ΕΛΛΑΔΟΣ (19) ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (11) ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ (1) ΑΜΦΙΣΣΑΙΚΟΣ (2) ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ (5) ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΓΡΑΒΙΑΣ (4) ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (119) ΑΦΙΕΡΩΜΑ (1) Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ (72) ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ (5) ΒΟΛΕΙ (16) ΒΟΛΛΕΙ (2) ΓΑΛΑΞΙΔΙ (5) ΓΕΝΙΚΑ (47) ΓΗΠΕΔΟ (11) ΓΣ ΙΤΕΑΣ (28) Δ ΕΘΝΙΚΗ (1) ΔΗΛΩΣΕΙΣ (5) Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ. (13) ΕΘΝΙΚΗ (1) ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ (9) ΕΠΟ (3) ΕΠΣ (19) ΕΣΚΑΣΕ (3) ΕΥΧΕΣ (6) ΗΣΑΙΑΣ (1) ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ (10) ΙΣΤΟΡΙΚΑ (2) ΙΤΕΑ (2) ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (6) ΚΥΠΕΛΛΟ (37) ΛΕ.Μ.Α.ΦΩ. (1) ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ (1) ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ (11) ΜΠΑΡΑΖ (27) ΜΠΑΣΚΕΤ (95) Ν.Ο. ΓΑΛΑΞΙΔΙΟΥ (5) ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΙΤΕΑΣ (19) ΞΕΝΟΦΑΝΗΣ (2) ΟΙΑΝΘΗ (4) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (2) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΙΡΡΑΣ (3) ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ ΑΘΛΗΜΑ (1) ΠΑΙΔΙΚΟ (7) ΠΑΜΜΑΧΟΙ (5) ΠΑΡΑΞΕΝΑ (3) ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (12) ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (287) ΠΟΛΙΤΕΙΑ (4) ΠΡΟΠΑΙΔΕΣ (1) ΠΡΟΣΩΠΑ (28) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (224) ΠΣΙΤ (6) Σ.Χ.Ο. ΙΤΕΑΣ ΚΙΡΡΑΣ (1) ΣΚΑΚΙ (1) ΣΤΙΒΟΣ (1) ΤΕΝΝΙΣ (2) ΤΟΥΡΝΟΥΑ (28) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (8) ΦΩΚΙΔΑ 2000 (9) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (5) Χ.Κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ (1) ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΕΣ (1) FLASH BACK (8) GRAND PRIX (2) HIGHLIGHTS (9) KRISSAIOS (4) PYTHIA CUP (4) SUPER CUP (3) TAE KWON DO (29)

Αναγνώστες

Επικοινωνία

Επικοινωνήστε μαζί μας στο
iteasports@gmail.com

Συνολικές προβολές σελίδας

Παρασκευή 24 Μαΐου 2013

22510_main Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 κόντρα στον Πανιώνιο νικώντας με 75-66 και με έναν... διαστημικό Σπύρο Μούρτο (απο την Ιτέα) ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι στην καριέρα του.

Ο Πανιώνιος θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ και προηγήθηκε με 6-7 αλλά ο Τσιάρας ανέλαβε δράση και έδωσε προβάδισμα με 8-7 και οδήγησε τους «κίτρινους» στην κυριαρχία σε άμυνα και επίθεση. Αποτελέσμα της ανόδου του ΑΡΗ ένα επιμέρους σκορ 12-2 για να φτάσει η διαφορά στο +8 (17-9) στο έβδομο λεπτό χάρη στον Βεργίνη ο οποίος έκανε «άνω κάτω» την άμυνα του Πανιωνίου. Το 24-13 έδειχνε την εικόνα του αγώνα και την κυριαρχία του ΑΡΗ.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε καλά για τους «κίτρινους» οι οποίοι προηγήθηκαν με 26-16, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Ο Πανιώνιος ανέβασε την αμυντική του απόδοση, ενώ ο Καρακατσούνης με τα σφυρίγματα του προκάλεσε τον εκνευρισμό των  γηπεδούχων. Έτσι ο ΑΡΗΣ έμεινε για ένα πεντάλεπτο χωρίς καλάθι και η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους (26-24). Οι «κίτρινοι» προσωρινά ξέφυγαν με επτά (32-25), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου σε 33-32. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 36-36, όμως οι «κίτρινοι» ήταν αποφασισμένοι να πάρουν και πάλι προβάδισμα. Ο Μούρτος «έσβησε» τον Παππά, ενώ παράλληλα οργάνωνε υποδειγματικά, επιθετικά οι πόντοι μοιράστηκαν και έτσι ο ΑΡΗΣ έκανε το δικό του 11-4 για να προηγηθεί με 47-40 ενώ η διαφορά έκλεισε στους εννέα πόντους (54-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στη τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα, φτάνοντας στο +9 (58-49), με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 60-57. Εκεί μίλησε ο κορυφαίος του ΑΡΗ, Σπύρος Μούρτος ο οποίος έκανε το 63-57 στο 37ο λεπτό.Οι «κίτρινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο τέλος, ήταν εύστοχοι στην επίθεση με την διαφορά να φτάνει στους 9 (69-60) πριν το τελικό 75-66. Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66.
ΑΡΗΣ:  Πάσαλιτς 10 (2), Χαντ 2, Πελεκάνος 13, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 4, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος 8 (7ρ.,2ασ.), Βεργίνης 15, Δήμας.
Πανιώνιος:  Μπόγρης 8, Μέιν 6, Αθηναίου, Κις  5 (1), Μίλμπουρν 3 (1), Αθανασούλας, Μπατής  14 (2), Καβαδάς 3, Γιάνκοβιτς 14 (2), Αγραβάνης, Μπούκερ, Παππάς 8.